Historie Lega

Lego je řada stavebnicových produktů, vyráběných dánskou rodinnou společností LEGO Group, jejímž hlavním produktem je původní série stavebnic, které obsahují tzv. Lego bricks (malé kostičky), které se dají libovolně skládat dohromady. Ty jsou ještě doplněny nepřeberným množstvím různobarevných dílků a spoustou dalšího vzájemně kompatibilního materiálu.

Historie

1932 Vznik společnosti

Vše začalo v roce 1932, kdy LEGO založil chudý, dánský tesař jménem Ole Kirk Christiansen. Začal vyrábět dřevěné hračky.

1934 Vznik názvu společnosti

Název vytvořil sám Ole z dánského výrazu „Leg godt“, což znamená „Hraj si dobře“.

1937 Godtfred začal vyrábět své první modely (bylo mu 17 let)

Vznik stavebnice se datuje až do 30. let minulého století. Syn O. K. Christiansena, Godtfred, pocházel z chudých poměrů a tak jediné jeho hračky byly dřevěné kostky, které mu vyřezával jeho otec. Úspěch stavebnice byl nad očekávání, a tak otec se synem nápad později rozvinuli.

1947 Zahájena výroba plastových kostiček

Po válce v roce 1947 Ole Kirk Christiansen a jeho syn získali vzorek kostek vyráběných britskou společností Kiddicraft. Samojistící kostky byly vynálezem britského dětského psychologa a byly předlohou pro vznik podobných kostek v dánské továrně v Billundu.

1949 Automatic Binding Bricks (automaticky spojitelné kostky)

V roce 1949 začaly továrnu v Billundu opouštět tzv. automaticky spojitelné kostky, vyrobené z celuloidu, byly podobné tradičním dřevěným, měly však zásadní vylepšení, držely pohromadě díky výstupkům. V této době má LEGO v nabídce již 200 různých dřevěných a plastových hraček.

1954 Syn zakladatele se stává výkonným ředitelem

V roce 1954 na post výkonného ředitele nastoupil syn Oleho K. Cristiansena – Godtfred. Ten dostal nápad na nový typ hračky, a to Lego, jak je známe dnes.

kachna

1960 Konec dřevěných hraček

Sklad dřevěných hraček byl kompletně zničen požárem. Produkce dřevěných hraček byla zcela zrušena.

1964 Nové plasty

Od roku 1964 se používá na výrobu Lego kostek nový materiál ABS (acrylonitrile butadiene styrene). Ten se vyznačuje vysokou barevnou stálostí a tvrdostí.

1979 Třetí generace Christiansenů ve vedení

Kjeld Kirk Christiansen, syn Godtfreda, byl jmenován Prezidentem & Výkonným ředitelem společnosti INTERLEGO A/S.

history2

2000 LEGO hračkou století

V roce 2000 Britská asociace hraček jmenovala Lego kostku „Hračkou století“.

2012 LEGO slaví 80 let

1. srpna roku 2012 oslavila LEGO Group 80. výročí svého vzniku.

LEGO dnes

Dnešní výroba kostek Lego je celosvětovou záležitostí. Kromě dvou továren v Dánsku se vyrábí v Maďarsku, Mexiku a od roku 2000 i v České republice v závodě v Kladně. Roční produkce kostiček dosahuje přibližně dvaceti miliard, což je 600 Lego dílků za sekundu.